Невиконання рішення суду – як боротися? Відповідальність.

Невиконання рішення суду – ганебне явище, яке, на превеликий жаль є дуже характерним для України. Нещодавно, у жовтні 2017 року, це вкотре підтвердив і Європейський суд з прав людини, констатувавши, що проблема невиконання рішення суду в Україні не є поодинокими випадками, а носить системний характер та, фактично припинив розгляд понад 12 тисяч відповідних справ проти України.

Не дивлячись на те, що за невиконання рішення суду передбачена кримінальна відповідальність (окремо навіть криміналізовано злісні дії по ухиленню від сплати аліментів), органи поліції фактично відмовляються висувати обвинувачення по таким справам. Тому звернення до поліції з заявою про невиконання рішення суду може стати лише психологічним важелем проти боржника, отже необхідно враховувати усі риси характеру останнього. Слід пам’ятати, що боржник, який бачить свою безкарність починає поводити себе ще зухваліше, тому подача відповідної заяви до поліції просто «щоб було» може тільки зашкодити стягувачу.

Ситуацію з невиконання рішень судів повинні покращити приватні виконавці

Реформа з приводу запровадження інституту приватних виконавців є гордістю Мінюсту. Однак, слід підкреслити, що Міністерство відкрито намагається поставити ту невелику кількість вже існуючих приватних виконавців під свій контроль та перетворює реформу на приватний бізнес. «Випадкові» люди до цієї професії не попадають, що підтверджуються інформацією у багатьох ЗМІ про скандали за участю Міністерства юстиції України та самими кандидатами у приватні виконавці, які намагалися потрапити до професії, не даючи хабаря. Теоретично, приватний виконавець має виконувати рішення суду набагато ефективніше ніж органи Державної виконавчої служби, але та невелика кількість приватних виконавців, яка існує станом на листопад 2017 року, вирішує проблему невиконання рішення суду дуже умовно.

Боротьба з невиконанням рішень судів «нетрадиційними методами» (читай – не передбаченими/забороненими законом)

Зазначенні методи є дуже популярними серед так званих «колекторів». Ці особи тиснуть на боржника телефонним дзвінками, роблять візити за місцем проживання боржника, розповсюджують інформацію про борги особи серед колег, родичів, сусідів. Траплялись випадки, коли колектори приходили до школи, де навчалась дитина боржника. Звертаємо увагу, що усі ці методи захороненні законом. Одне беззаконня неможна лікувати іншим – це пряма дорога до повної анархії у суспільстві.

Що же залишається робити стягувачу? Як виконати рішення суду?

Єдиною законною порадою, яку можна надати сьогодні – збір інформації про майно боржника та проведення оперативного опису та арешту такого майна. Для цього треба «брати за руку» виконавця (чи то приватного, чи державного) та усіма законами методами спонукати вчиняти їх виконавчі дії. Тільки принципова позиція стягувачів допоможе у боротьбі з невиконанням рішень судів.